Plany i realizacje | Urszula Kowalska
  • wywiad udzielony dla Echa Miasta
  • wywiad udzielony dla Radia Łódź
  • Strona z książki \
  • Artykuł w \
  • Artykuł w \
  • Artykuł
  • Artykuł

Zdjęcie z galerii

10

Księga Gości


michalfub
Fajna strona, nawet cieka...

Anitacask
Ostanio dużo czytam blogó...

Sonia
" WIOSNA W...

Barbara
Uleńko, musiało upłynąć ...

Jadwiga
i love your blog, very ve...

Odwiedzający

Aktualnie online: 2
Dzisiaj: 50
W sumie: 85275

Tagi

Plany i realizacje

Świadomość higieny jamy ustnej u małych dzieci i mini edukacji seksualnej

Chcąc uczcić Rok Janusza Korczaka, napisałam opowiadanie -  "Jestem, ale skąd? " , mając nadzieję wniesienia choć minimalnego wkładu w edukację seksualną uczniów klas wczesnoszkolnych. W poczuciu odpowiedzialności, zwróciłam się o wydanie opinii pani psycholog i cieszęc się z wyrażonego przez nią uznania, zaczęłam zabiegać, by opowiadanie dotarło do dzieci. One stosunkowo wcześnie, zaczynają pytać, skąd biorą się dzieci, a my dorośli nie zawsze wiemy, jak odpowiadać. Dobrze jest, jak wiedzę zdobywają od rodziców lub nauczycieli, a nie z internetu lub od "wyedukowanego" kolegi. Wcześniej ten cykl bajeczek przekazałam łódzkim radnym, aby wykorzystali w akcji, mającej na celu dotarcie z edukacją zdrowia do szkół i przedszkoli. Nie udało się zdobyć potrzebnych srodków i  "Ząbkowe abecadło" wraz z opowiadaniem "Jestem , ale skąd?" wydało ŁCDNiKP pod wspólnym tytułem "Jestem"  przekazało książeczkę szkołom podstawowym w Łodzi

A oto jaką dostałam ostatnio informację z ŁCDNiKP

"Pani Ulu, serdecznie witam w nowym roku szkolnym.Dzisiaj w naszym Centrum odbyła się konferencja dla nauczycieli przedszkolnych i donoszę  z ogromną radością, że Pani książki były w centrum zainteresowania nauczycieli i zostały ocenione przez praktyków, jako świetna pomoc dydaktyczna. Gratuluje i serdecznie pozdrawiam Ewa Wiercińska"

Promocja łódzkiego szlaku konnego

Kiedy powstał w województwie łódzkim szlak konny i to najdłuższy w Europie, napisałam tekst do piosenki, która została zaprezentowana w Radiu Łódź. Później powstał poetycko-muzyczny materiał promujący ten szlak. Pragnęłam mieć swój udział w promocji tej ciekawej inicjatywy Urzędu Marszałkowskiego. Inspiracją była także moja wnuczka, która jeździ konno od 3 roku życia. Do wydania tomiku: – "Od kucyka do konika" wraz z płytą, wciąż czekam na chętnego wydawcę lub sponsora. Całość była prezentowana na spotkaniu Towarzystwa Wspierania Turystyki Konnej. Właściciele stajni chętnie kupiliby, ale już gotowy pakiet. Urząd Marszałkowski mimo pozytywnej opinii, nie podjął się wydania, a jedynie proponował udział w konkursie, w którym mogą brać udział osoby prawne – ja jestem osobą fizyczną – niestety:-)))

Pozytywna edukacja

Zakończony i wydany został cykl krótkich historyjek szkolnych, pt." Ojejku czy Ojtam" mających na celu wyrabianie w dzieciach pozytywnych skojarzeń związanych z bezpieczeństwem, szacunkiem i unikaniem złych nawyków, także żywieniowych. Mam nadzieję, że te opowiadania, na lekcjach wychowawczych zainspirują dyskusję, którą nauczyciel wykorzysta w procesie wychowania.

Książeczka pt. "Ojejku czy Ojtam" została wydana przez Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i otrzymały ją łódzkie szkoły podstawowe. Z przekazanych mi informacji wynika, że książeczka cieszy się dużym powodzeniem.

Po " Tęczowych fantazjach" wydałam wraz z dwiema współautorkami, kolejną książeczkę dla dzieci, pt." Z babcinej szuflady"

Po dłuższej korespondencji z praprawnuczką Izraela Poznańskiego, Panią Elżbietą Grenier, mieszkającej w Paryżu, powstała książka na bazie jej pamiętnika:- " Łódzkie korzenie", wydana przez PPH "Exall"sp.zo.o. Promocja książki miała miejsce w Domu Literatury. Spotkanie prowadził prof. Tomasz Cieślak .Jak przekazała mi Anna Balcerzak, książka jest także bardzo dobrze przyjęta przez środowisko dawnej emigracji żydowskiej, zamieszkałej w Szwecji.

Wcześnie wydana została książka" Łódzkie czary-mary", która juz w 2010 roku trafiła do szkół, bibliotek i która cieszy się nieustającym zainteresowaniem. Na ponad 300 stronach, sześć współautorek opisują historię Łodzi w wierszach i opowiadaniach wraz z pięknym ilustracjami. Spełnienie mojego marzenie o powstaniu takiej książki, czekało 2 lata, aż się udało i znalazłam sponsorów na 3000 egz. Chciałam, aby dzieci w szkołach miały przystępnie napisaną książkę, która przybliży im miasto i sprawi, że je pokochają.

W Kwartalniku Akant publikuję swoje wiersze. m.in. jest tam cykl moich wierszy o Julianie Tuwimie z okazji Roku Tuwima.

Przekazane w 2013 roku wiersze do łódzkiej antologii, znalazły już swoje miejsce w książce "Łódź tkanina z wadami " , gdzie na ponad 300 stronach są wiersze poetów z całej Polski i nie tylko. Trudu jej wydania podjął się Dariusz Staniszewski. Wiersze o Łodzi oddaję uczniom biorącym udział w Festiwalu piosenki " Łódzkie skrzydła" i z przyjemnościa odnotowuję kolejne pierwsze nagrody, jakie tam otrzymują.

Oddałam w darze dla Fundacji Kocia Mama swój cykl wierszy pt. "Krocie o kocie", dochód z jego sprzedaży jest przeznaczony na karmę dla kotów. Powstała kolejna we współpracy z poetką Bronisławą Kosmyk i ma tytuł:- " Od dachowca do salonowca" wciąż czeka na wydanie. Część moich wierszy została już opublikowana w "Nowym Dzienniku" wydawanym w Nowym Jorku i w "Listach z daleka" wydawanych w Brukseli.

Zostałam nominowana przez Fundację "Kocia Mama" do tytułu KotoMana Roku – nie spodziewałam się takiego wyróżnienia.

Wydany tomik poezji "Strofy Moje", cieszy się zainteresowaniem a spotkania autorskie zaliczam do udanych. Słuchacze bardzo życzliwie wypowiadają się o moich wierszach. Są tacy, co głęboko je przeżywają, bo odnajdują w nich swoje doświadczenia i przemyślenia.

Córka zachęciła mnie do napisania fraszek o tematyce frywolnej. Kiedy przeczytałam je na jednym ze spotkań, reakcja obecnych zaskoczyła mnie. Uśmiech z ich twarzy nie znikał a gratulacjom nie było końca. Przyznam, że frywolność, to nie był temat mi bliski, a już z pewnością nie był obecny w mojej twórczości. Tematy alkowy uważałam za zbyt osobiste, aby je roztrząsać – a jednak ludziom potrzebny jest relaks, może dlatego, że tak wiele smutku mamy na codzień. Tomik z fraszkami został wydany pod znaczącym tytułem – "Przez dziurkę od klucza" a jego współautorką jest moja córka Renata. Nic do tej pory nie wzbudziło takiego zainteresowania. Za mną już dwa wieczory, gdzie żonglowałam fraszkami, wspólnie z Jerzym Warszewskim.

Aktualnie bardzo intensywnie współpracuję z Fundacją "Gajusz". Mamy wiele wzajemnych pomysłów. Powstał cykl wierszy poświęcony dzieciom chorym "Zobacz mnie teraz" wiersze są publikowane w "Listach z daleka" . Także Barbara Kukulska redaktorka " Wiadomości Polonijnych" wydawanych w RPA, zamieściła wyczerpującą informację o hospicjum wraz z moją relacją o przeżyciach z pierwszego spotkania o którym mówi m.in. wiersz " Zrozumieć". Aktualnie tomik wydany przez Archdiecezjane Wydawnictwo Łódzkie, został przekazany w darze do Hospicjum" Gajusz".

Piszę teksty do kolejnych piosenek o Łodzi. Teraz część tekstów oddałam Orkiestrze Filmowej do programu "Ogród wzruszeń". Wydałam tomik wierszy łodzkich: – pt.      " Z Łodzią Ci do twarzy" otrzymają go wszystkie szkoły podstawowe w Łodzi i gimnazja. ŁCDN, które go wydało przekaże tomik także łodzkim bibliotekom.

Wciąż jestem w trakcie realizacji planowanego konkursu na piosenkę o Łodzi, który będzie przeprowadzać Centrum Zajęć Pozaszkolnych i Fiharmonia Łódzka/ dyr. A Gruszczyński i T. Bębnen/ Rozmowy z miastem wciąż trwają, gdyż konieczne są środki na nagrody dla laureatów.

Wydałam tomik " Deklinacja miłości"

O innych planach napiszę później:-)))

Książki