• wywiad udzielony dla Echa Miasta
  • wywiad udzielony dla Radia Łódź
  • Strona z książki \
  • Artykuł w \
  • Artykuł w \
  • Artykuł
  • Artykuł

Zdjęcie z galerii

21

Księga Gości


michalfub
Fajna strona, nawet cieka...

Anitacask
Ostanio dużo czytam blogó...

Sonia
" WIOSNA W...

Barbara
Uleńko, musiało upłynąć ...

Jadwiga
i love your blog, very ve...

Odwiedzający

Aktualnie online: 1
Dzisiaj: 7
W sumie: 104981

Tagi

Plany i realizacje

Świadomość higieny jamy ustnej u małych dzieci i mini edukacji seksualnej
Napisałam opowiadanie -  "Jestem, ale skąd? " , z nadzieją na wniesienia choćby minimalnego wkładu w edukację seksualną uczniów klas wczesnoszkolnych. W poczuciu odpowiedzialności, zwróciłam się o wydanie opinii pani psycholog.Kiedy wyraziła swoje uznanie, zaczęłam zabiegać, by to opowiadanie miały okazję przeczytać dzieci. One stosunkowo wcześnie pytają, skąd biorą się dzieci, a my dorośli nie zawsze wiemy, jak odpowiedzieć. Projekt przekazałam łódzkim radnym, ale nie udało się zdobyć potrzebnych środków i  "Ząbkowe abecadło" wraz z opowiadaniem "Jestem, ale skąd?" wydało ŁCDNiKP pod wspólnym tytułem "Jestem"  przekazało książeczkę szkołom podstawowym w Łodzi. A oto opinia nauczycieli:
"Dzisiaj w naszym Centrum odbyła się konferencja dla nauczycieli przedszkolnych i donoszę  z ogromną radością, że Pani książki były w centrum zainteresowania nauczycieli i zostały ocenione przez praktyków, jako świetna pomoc dydaktyczna.
Gratuluje i serdecznie pozdrawiam Ewa Wiercińska"
Promocja łódzkiego szlaku konnego
Kiedy w województwie łódzkim powstał szlak konny – najdłuższy w Europie, napisałam teksty do piosenek, promujących szlak a jedna z nich została zaprezentowana w Radiu Łódź. Pragnęłam mieć udział w promocji tej ciekawej inicjatywy. Inspiracją była moja wnuczka, która jeździ konno od 3 roku życia. Niestety ani tomik: – "Od kucyka do konika" , ani płyta z piosenkami o szlaku nie została wydana, gdyż mimo pochlebnych opinni, brakło środków finansowych. Na spotkaniu Towarzystwa Wspierania Turystyki Konnej, obecni właściciele stajni, wyrazili gotowość na zakup kompletu ale Urząd Marszałkowskii, nie podjął się wydania.
Kultura i edukacja
Wydano w ŁCDN cykl krótkich historyjek szkolnych, pt." Ojejku czy Ojtam", w które miały na celu wyrobienie w dzieciach pozytywnych skojarzeń związanych z bezpieczeństwem, szacunkiem dla drugiego człowieka, unikaniem złych nawyków – także żywieniowych. Chciałam, aby te opowiadania, prezentowane na lekcjach wychowawczych inspirowały, wpływały na proces wychowawczy ucznia Z przekazanych informacji wynika, że książeczka cieszy się dużym powodzeniem.
Z pomocą przyjaciół  wydałam " Tęczowe fantazje" a następnie, wraz z dwiema współautorkami, książeczkę dla dzieci, pt." Z babcinej szuflady".
Na spotkaniu potomków I. Poznańskiego, poznałam Elżbietę Grenier ( praprawnuczkę IP/, mieszkającej w Paryżu i po dłuższej korespondencji, powstała książka oparta na jej pamiętniku:- " Łódzkie korzenie". Promocja książki miała miejsce w Domu Literatury. Spotkanie prowadził prof. Tomasz Cieślak . Anna Balcerzak, zaprezentowała książkę w środowisku dawnej emigracji żydowskiej, zamieszkałej w Szwecji, gdzie została bardzo pozytywnie przyjęta.
Książka" Łódzkie czary-mary", wydana w 2010 roku trafiła do szkół, bibliotek i wciąż cieszy się nieustającym zainteresowaniem. Na ponad 300 stronach, sześć współautorek opisuje historię Łodzi w wierszach i opowiadaniach wraz z pięknym ilustracjami. Spełnienie mojego marzenie o powstaniu takiej książki, czekało 2 lata, aż się udało i znalazłam sponsorów na 3000 egz. Chciałam, aby powstała przystępnie napisana książka, przybliżająca miasto i jego historię.
W Kwartalniku Akant publikuję swoje wiersze. m.in. jest tam cykl moich wierszy o Julianie Tuwimie z okazji Roku Tuwima.
Przekazałam w 2013 r. wiersze do łódzkiej antologi :-"Łódź tkanina z wadami ", gdzie na ponad 300 stronach są wiersze poetów z Polski i nie tylko. Trudu jej wydania podjął się Dariusz Staniszewski. Wiersze o Łodzi, już od wielu lat oddaję uczniom, biorącym udział w Festiwalu piosenki " Łódzkie skrzydła" i z radością odnotowuję, sukcesy na tym polu. Cegiełką charytatywną dla Fundacji Kocia Mama, jest tomik pt. "Krocie o kocie", dochód ze sprzedaży przeznaczony jest na karmę dla kotów. Kolejny cykl wierszy:-" Od dachowca do salonowca" także o kociej tematyce, był publikowany w "Nowym Dzienniku" wydawanym w Nowym Jorku i w "Listach z daleka" wydawanych w Brukseli.
Tomik poezji dla dorosłych:-"Strofy Moje", cieszy się zainteresowaniem na spotkaniach autorskich, które zaliczam do udanych. Słuchacze bardzo życzliwie wypowiadają się o moich wierszach. Są tacy, co głęboko je przeżywają, bo odnajdują w nich swoje doświadczenia i przemyślenia.
Razem z córką wydałam tomik z fraszkami :- " Przez dziurkę od klucza" . Kiedy czytałam je na jednym ze spotkań, uśmiech z twarzy słuchaczy nie znikał a gratulacjom nie było końca. Przyznam, że frywolność nie miała dotąd miejsca w mojej twórczości. A jednak ludziom potrzebny jest relaks, tak wiele smutku mamy na codzień.
Intensywnie współpracowałam z Hospicjum "Gajusz".Powstał cykl wierszy poświęcony chorym dzieciom:- "Zobacz mnie teraz". Barbara Kukulska, redaktorka " Wiadomości Polonijnych" wydawanych w RPA, zamieściła obszerną informację o hospicjum wraz z moją relacją o przeżyciach z pierwszego spotkania i powstałych wierszach Tomik wydało Archdiecezjane Wydawnictwo Łódzkie, a w darze otrzymało Hospicjum" Gajusz".
Teksty do kolejnych piosenek o Łodzi, otrzymała m.in. Orkiestra Filmowa do programu "Ogród wzruszeń". ŁCDN wydało kolejny mój tomik wierszy łódzkich pt.-" Z Łodzią Ci do twarzy" , który otrzymały go szkoły podstawowe i gimnazja w Łodzi. Przeprowadziłam wiele rozmów o projekcie na konkurs piosenki o Łodzi, dla dorosłych wykonawców, który przeprowadziłoby Centrum Zajęć Pozaszkolnych i Fiharmonia Łódzka. Ale wciąż brak środków na nagrody dla laureatów.
Wydałam tomik " Deklinacja miłości", który prezentuję na kolejnych spotkaniach. Jestem obecna w kilku antologiach -" Kura salonowa";" Łódź tkanina z wadami"; „Czytanie uczy bawi leczy”; i w 3 innych, których promocja odbędzie się w październiku br. Miałam także przyjemność uczestniczyć w projekcie" Dziecko- sto masek" , gdzie napisałam kilkanaście wierszy o prawach dziecka i scenariusz do przedstawienia dla przedszkolaków, przygotowanego przez rodziców. Był także tekst do piosenki 'Przytul mnie" gdzie muzykę napisała Wanda Daszyńska a zaśpiewała ją Magda Barszczewska. O projekcie był artykuł w Wiadomościach Polonijnych. Powstała także książeczka dostępna w internecie, gdzie oprócz moich wierszy są cudowne rysunki przedszkolaków. Ostatnio na 100-lecie Niepodległości spisałam 100- swoich społecznych uczynków na rzecz miasta Łodzi i jej mieszkańców. Pragnę zainspirować tym wykazem innych seniorów: Tylko życie poświęcone innym, warte jest przeżycia! Tym samym kierują się seniorzy, zaproszeni do ostatnio wydanego pamiętnika autorstwa Mai Kowalskiej " Życie to ciekawość", do którego zostałam również zaproszona. Powstały także antologie, jedna autorstwa Małgorzaty Skwarek- Gałęskiej – " Obłoki spod kopyt w grzywie wiatr" i autorstwa Janusza Janysta-" Nieodparty urok kota" w obu znalazły się także moje wiersze. I dalej pracuję, co mnie cieszy i życie czyni radośniejszym.
 

Książki