• wywiad udzielony dla Echa Miasta
  • wywiad udzielony dla Radia Łódź
  • Strona z książki \
  • Artykuł w \
  • Artykuł w \
  • Artykuł
  • Artykuł

Zdjęcie z galerii

4

Księga Gości


michalfub
Fajna strona, nawet cieka...

Anitacask
Ostanio dużo czytam blogó...

Sonia
" WIOSNA W...

Barbara
Uleńko, musiało upłynąć ...

Jadwiga
i love your blog, very ve...

Odwiedzający

Aktualnie online: 1
Dzisiaj: 2
W sumie: 108604

Tagi

Plany i realizacje

Świadomość higieny jamy ustnej u małych dzieci i mini edukacji seksualnej
Napisałam opowiadanie -  "Jestem, ale skąd? " , z nadzieją na wniesienia choćby minimalnego wkładu w edukację seksualną uczniów klas wczesnoszkolnych. W poczuciu odpowiedzialności, zwróciłam się o opinię psychologa. Później zaczęłam zabiegać o jego wydanie i przekazanie szkołom. Dzieci stosunkowo wcześnie pytają, skąd się biorą, a my dorośli nie zawsze wiemy, jak odpowiedzieć. W UMŁ nie udało się zdobyć potrzebnych środków i wydało je ŁCDNiKP pod wspólnym tytułem "Jestem"  przekazało książeczkę szkołom podstawowym. A oto opinia nauczycieli:
"Dzisiaj w naszym Centrum odbyła się konferencja dla nauczycieli i donoszę  z ogromną radością, że Pani książki były w centrum ich zainteresowania i zostały ocenione przez praktyków, jako świetna pomoc dydaktyczna. Gratuluje i serdecznie pozdrawiam Ewa Wiercińska"
Promocja łódzkiego szlaku konnego
Kiedy w województwie łódzkim powstał szlak konny – najdłuższy w Europie, napisałam wiersze, który stały sie tekstami piosenek, promujących ten szlak. Jedna z nich została zaprezentowana w Radiu Łódź. Pragnęłam mieć udział w promocji tej ciekawej inicjatywy. Inspiracją była moja wnuczka, która jeździ konno od 3 roku życia. Niestety ani tomik: – "Od kucyka do konika" , ani płyta z piosenkami o szlaku nie została wydana, gdyż mimo pochlebnych opinni, brakło środków finansowych. Na spotkaniu Towarzystwa Wspierania Turystyki Konnej, obecni właściciele stajni, wyrazili gotowość na zakup kompletu ale Urząd Marszałkowski nie podjął się wydania.
Kultura i edukacja
W ŁCDN wydano mi cykl krótkich historyjek szkolnych, pt." Ojejku czy Ojtam",które miały na celu wyrobienie w dzieciach pozytywnych skojarzeń związanych z bezpieczeństwem, szacunkiem dla drugiego człowieka, unikaniem złych nawyków – także żywieniowych. Chciałam, aby te opowiadania, prezentowane na lekcjach wychowawczych inspirowały, wpływały na proces wychowawczy ucznia Z przekazanych informacji wynika, że książeczka cieszy się dużym zainteresowaniem. Z pomocą przyjaciół  wydałam " Tęczowe fantazje" a następnie, wraz z dwiema współautorkami, książeczkę dla dzieci, pt." Z babcinej szuflady".
Na spotkaniu potomków I. Poznańskiego, poznałam Elżbietę Grenier, jego praprawnuczkę, mieszkającą w Paryżu. Wzruszył mnie fakt, że wciąż posługuje się j. polskim i napisała pamiętnik o swoich przeżyciach m.in. z okresu II wojny światowej. Po dłuższej korespondencji, powstała książka oparta na jej wspomnieniach p.t.- " Łódzkie korzenie". Promocja książki miała miejsce w Domu Literatury. Spotkanie prowadził prof. Tomasz Cieślak . Anna Balcerzak, miała okazję pokazać książkę w środowisku dawnej emigracji żydowskiej, zamieszkałej w Szwecji, gdzie została bardzo pozytywnie przyjęta.
Książka" Łódzkie czary-mary", wydana w 2010 roku trafiła do szkół, bibliotek i wciąż cieszy się nieustającym zainteresowaniem. Na ponad 300 stronach, sześć współautorek opisuje historię Łodzi w wierszach i opowiadaniach wraz z pięknym ilustracjami. Zawsze marzyłam aby powstała przystępnie napisana książka, przybliżająca nasze miasto i jego historię.
W Kwartalniku Akant publikowany jest m.in. cykl moich wierszy o Julianie Tuwimie z okazji Roku Tuwima. W 2013 r. przekazałam wiersze do łódzkiej antologi :-"Łódź tkanina z wadami ", gdzie na ponad 300 stronach są wiersze poetów z Polski i nie tylko. Wiersze o Łodzi, już od wielu lat oddaję uczniom, biorącym udział w Festiwalu piosenki " Łódzkie skrzydła" i z radością odnotowuję, sukcesy na tym polu. Cegiełką charytatywną dla Fundacji Kocia Mama, jest tomik pt. "Krocie o kocie", dochód z jego sprzedaży przeznaczony jest na karmę dla kotów. Kolejny cykl wierszy:-" Od dachowca do salonowca" także o kociej tematyce, był publikowany w "Nowym Dzienniku" wydawanym w Nowym Jorku i w "Listach z daleka" wydawanych w Brukseli.
Tomik poezji dla dorosłych:-"Strofy Moje", cieszy się zainteresowaniem na spotkaniach autorskich. Słuchacze bardzo życzliwie wypowiadają się o moich wierszach. Są tacy, co głęboko je przeżywają, bo odnajdują w nich swoje doświadczenia i przemyślenia. Razem z córką wydałam wspólny tomik z fraszkami p.t.- " Przez dziurkę od klucza" . Kiedy czytałam je na jednym ze spotkań, uśmiech z twarzy słuchaczy nie znikał a gratulacjom nie było końca. Przyznam, że frywolność nie miała dotąd miejsca w mojej twórczości. A jednak ludziom potrzebna jest taka odskocznia od smutku, jaki mają na codzień.
Intensywnie współpracowałam z Hospicjum "Gajusz".Powstał cykl wierszy poświęcony chorym dzieciom:- "Zobacz mnie teraz". Barbara Kukulska, redaktorka " Wiadomości Polonijnych" wydawanych w RPA, zamieściła obszerną informację o hospicjum wraz z moją relacją o przeżyciach z pierwszego spotkania i powstałych wierszach. Tomik wydało Archdiecezjane Wydawnictwo Łódzkie, a w darze otrzymało Hospicjum.
Teksty do kolejnych piosenek o Łodzi, otrzymała m.in. Orkiestra Filmowa do programu "Ogród wzruszeń". ŁCDN wydało kolejny mój tomik wierszy łódzkich pt.-" Z Łodzią Ci do twarzy" , który otrzymały szkoły podstawowe i gimnazja w Łodzi.
Wydałam tomik " Deklinacja miłości". Jestem obecna w kilku antologiach -" Kura salonowa";" Łódź tkanina z wadami"; „Czytanie uczy bawi leczy”. Miałam także przyjemność uczestniczyć w projekcie" Dziecko- sto masek" , gdzie napisałam kilkanaście wierszy o prawach dziecka i scenariusz do przedstawienia dla przedszkolaków, zaprezentowanego przez rodziców i tekst do piosenki 'Przytul mnie" do muzyki autorstwa Wandy Daszyńskiej w wykonaniu Magdy Barszczewskiej. O projekcie był artykuł w Wiadomościach Polonijnych. Powstała także książeczka dostępna w internecie, gdzie oprócz moich wierszy są wspaniałe rysunki przedszkolaków. Ostatnio na 100-lecie Niepodległości spisałam 100- swoich społecznych uczynków na rzecz miasta Łodzi i jej mieszkańców. Pragnę zainspirować tym spisem innych seniorów: Tylko życie poświęcone innym, warte jest przeżycia! Tym samym kierują się seniorzy, zaproszeni do ostatnio wydanego pamiętnika autorstwa Mai Kowalskiej " Życie to ciekawość", do którego zostałam również zaproszona. Powstały także antologie, jedna autorstwa Małgorzaty Skwarek- Gałęskiej – " Obłoki spod kopyt w grzywie wiatr" i autorstwa Janusza Janysta-" Nieodparty urok kota" w obu znalazły się także moje wiersze. I dalej pracuję, co mnie cieszy i życie czyni radośniejszym. Ostatnio otrzymałam Międzynarodowy Certyfikat Humanitarno-Edukacyjny " Kobieta Zmieniająca Świat". To wyraz uznania za udział w projekcie Anny Hora- Lis " Face To Face With The Word". Tutaj m.in. podarowałam 50 książeczek, jako podziękowanie za dar serca, dzieciom z Przedszkola 118, których rodzice zakupili książki do szkoły, dzieciom z Nigerii. O swoich działaniach często opowiadam w różnych wywiadach – ostatnio w Aspekcie Polskim i TV RET-SAT
 

Książki