Siła Książki
Siła książki „ Łódzkie czary-mary„ oprócz walorów poznawczych polega na kreatywności. Znakomicie wpisuje się w strategię miasta. To nie pozycja nakierowana na sprzedaż, ale na inspirację. Ma wartość dodaną, niezwykle ważną, bo łamie dotychczasowe konwencje. Mój projekt zakładał, ze po dystrybucji książki do łódzkich placówek/ szkół , przedszkoli, bibliotek…/ należy pójść dalej i przy udziale jej współautorek inspirować do jej bieżącego i wielopłaszczyznowego wykorzystywania. Dać książce drugie życie.
Organizowane są:
- wernisaże, tworzona jest muzyka do tekstów wierszy, powstają spektakle na podstawie historii czerpanych z książki / wyróżnia się tu- Szkoła Podstawowa nr 2, 162,153, a także Przedszkole nr 20./
- akcje promocyjne z czytaniem wierszy i opowiadań w takich miejscach jak: – Lotnisko im. Reymonta, Sztuka na bruku, Muzeum Książki Artystycznej, Kwesta na Starym Cmentarzu, Baśniowa Kawiarenka, Targi ciekawej książki, Muzeum Kinematografii, łódzkie biblioteki /
- literackie wędrówki po mieście uczniów wielu szkół.
- sentymentalne spotkania z przybywającymi do Łodzi rodzinami znanych łodzian. Obdarowani książką byli: -prawnuczka Izraela Poznańskiego, która w podzięce przekazała nam nieznane historie swojej rodziny, rodzina wybitnego pianisty, Artura Rubinsteina i rodzina kompozytora Aleksandra Tansmana
- książki wysłano do licznych, zaprzyjaźnionych łodzian, mieszkających w Polonii amerykańskiej, w Belgii, we Francji a nawet w Afryce.
- rozmowy prowadzone w Radiu Łódź ,TVN 24 , TVN TOYA.
- książka trafiła do księgarń w Chicago, jak również do bibliotek uczelni w Kalifornii, w Stanford, w Toronto w Kanadzie wszystko za pośrednictwem księgarni wysyłkowej z W-wy Lexicon
- Na wystawę malarstwa dzieci ze Szkoły Podstawowej nr2 w Galerii Zielona 13 u o. Dominikanów, zaproszeni byli również łódzcy przewodnicy.
- Z inspiracji autorek książki powstał pomysł poszerzenia wiedzy o Łodzi u łódzkich taksówkarzy
- Ponadto publikowane były artykuły o książce i jej przesłaniu w Ogólnoświatowym Piśmie Emigrantów „ Listy z daleka”, na wielu portalach, w mediach / Dziennik Łódzki, Express Ilustrowany, Piotrkowska 104, W Centrum ŁCDN, Echo Miasta, /
- W Galerii Forum, prezentowana była nasza książka, jako jedna z pozycji literatury, prezentowanej z Łodzi i Regionu – wystawa zbiorów Woj. Biblioteki Publicznej im. J. Piłsudskiego.
- Książka była zgłoszona przez instytucje, jak również osoby prywatne do nagrody ZŁOTY EKSLIBRIS Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi.
- Obecnie jest zgłoszona do akcji, która ma wybrać 10 najważniejszych książek dla dzieci i młodzieży, organizowanej przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” z okazji 10-lecia kampanii czytania.
***
Przy każdej okazji, kiedy można nagrodzić dzieci za włożony wysiłek i wiedzę otrzymują wydaną w tym celu książeczkę Tęczowe fantazje. Każde obdarowane dziecko może za pomocą obecnych w niej obrazków do pomalowania- autorstwa Pani Beaty Rudnickiej, stworzyć własną, niepowtarzalną wizję swoich „ Tęczowych fantazji” .
Dzisiaj, kiedy czytanie nie jest tak powszechne, nie wystarczy książkę stworzyć, trzeba dodać do niej nową jakość – kreatywność.
Takie zadanie ma moja nowa propozycja dla szkół. Książka pt. Ojejku czy Ojtam, która już została wydana przez Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli I Kształcenia Praktycznego. Powinna niebawem pojawić się w klasach wczesnoszkolnych. Książeczka ma nie tylko stanowić pretekst do rozmów, ale także inspirować do opracowania scenariuszy nawiązujących do opowiadań, na które został ogłoszony konkurs.
Przedstawione zostały tutaj działania w których brałam udział, a było wiele jeszcze takich, w których z różnych względów udziału wziąć nie mogłam, a były równie ciekawe i twórcze. Te opiszą już same współautorki książki.