• wywiad udzielony dla Echa Miasta
  • wywiad udzielony dla Radia Łódź
  • Strona z książki \
  • Artykuł w \
  • Artykuł w \
  • Artykuł
  • Artykuł

Zdjęcie z galerii

21

Księga Gości


michalfub
Fajna strona, nawet cieka...

Anitacask
Ostanio dużo czytam blogó...

Sonia
" WIOSNA W...

Barbara
Uleńko, musiało upłynąć ...

Jadwiga
i love your blog, very ve...

Odwiedzający

Aktualnie online: 2
Dzisiaj: 28
W sumie: 83227

Tagi

Wieczór z poezją i piosenką

Postanowiłam napisać o dwóch osobach, które wystąpią na wieczorze 10 października w Domu Literatury po raz pierwszy. Ponieważ zarówno Katarzyna Tarkowska, aktorka, która już kolejny raz poświęca swój czas na czytanie moich wierszy i Janusz Janyst – teoretyk muzyki, łódzki krytyk muzyczny i publicysta, także nie po raz pierwszy je prowadzi, to może tym razem napiszę o pozostałych jego uczestnikach:
Elżbieta Wojsa – etnomuzykolog, piosenkarka, animatorka kultury. Ukończyła muzykologię  i dziennikarstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pracowała i współpracowała z wieloma instytucjami, głównie kulturalnymi i oświatowymi. Przez blisko 30 lat śpiewała w zespołach rozrywkowych w kraju i za granicą.
Bogdan Chruściel – pianista, akompaniator, aranżer. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Łodzi. Współpracował z agencjami artystycznymi: PAGART, Zjednoczone Przedsiębiorstwo Rozrywkowe, Stowarzyszenie Muzyków Rozrywkowych, Estrada i in. Grał z zespołami i solistami z kręgu muzyki rozrywkowej, m.in. z zespołem „No to co”. Pracuje w kraju i za granicą. Kilka tygodni temu wrócił z kontraktu we Francji
Oboje uczęszczali do tych samych szkół muzycznych I i II stopnia. W końcu lat 80-tych  spotkali się na scenie i wspólnie pracowali przez wiele lat w kraju i za granicą.
Elżbieta Wojsa, po „zejściu ze sceny” pracowała w Honorowym Konsulacie Łotewskim w Łodzi a także zajęła się animacją kultury.
W 2002 roku przejęła w TPŁ organizację „Przeglądów Piosenki o Łodzi”. Redaguje lub współredaguje wydawnictwa TPŁ: – Śpiewnik Łódzki 2005; płyty „Moja Łódź” 2008 ; „Spacer z Tuwimem 2013” ; „Okno do mojego miasta 2017”.
Jest członkiem jury w konkursach piosenki dziecięcej („Konkurs Kolęd”, „Konkurs Piosenki Europejskiej”, „Wygraj Sukces” i in).
Przed laty redagowała radiowe programy muzyczne, m.in. „Ogrody muzyczne, cykl „Muzyka zaułków i podwórek” o łódzkich piosenkach robotniczych.
Brała czynny udział w seminariach i warsztatach Polskiego Folkloru Muzycznego i Warsztatach Regionalnych”. 
Odznaczona Honorową Odznaką "Zasłużony dla Kultury Polskiej" (2010) i Odznaką "Za Zasługi dla Miasta Łodzi" (2011). W maju 2017 r. w XV Plebiscycie „Kobieta Niezwykła 2017”, organizowanym przez Centrum Kultury Młodych, otrzymała tytuł „Kobiety Niezwykłej” za „kreatywność, empatię i pasję, które inspirują innych”.
Elżbieta Wojsa i Bogdan Chruściel wykonają 5 piosenek o miłości i o czasie, aby ten szczególny wieczór poezji był jeszcze bardziej klimatyczny i piękny.
-  „Czy pamiętasz” – słowa i muzyka: Zbigniew Bartosiewicz
 - „Czas na obłoki i las” – słowa: Magda Czapińska, muzyka: Witold Cisło
 - „Powiedz, że…, powiedz jak…” słowa: Katarzyna  i Magdalena Węgrzyn, muzyka: Darek Janus
-  „Przeglądam się w lustrze” – słowa: Jacek Cygan, muzyka: Piotr Rubik
-  „Nie biegnij tak” – słowa: Jacek Bukowski, muzyka: Wojciech Kacperski

Książki